wtorek, 22 września 2015

LCD Timer

LCD Timer to program do wyświetlania czasu, daty , temperatury i dnia/miesiąca pisemnie bądź swojego tekstu na wyświetlaczu LCD podłączonym do RS232 przez odpowiednio zaprogramowany mikro procesor. W programie można ustawić dowolne miejsce na wyświetlaczu do wyświetlania interesujących treści. Jest możliwość również ustawienia dwóch alarmów czasowych i dwóch alarmów temperaturowych. Program zapamiętuje wszystkie ustawienia, po ustawieniu automatycznego połączenia i startu program uruchomi się w tray, wystarczy wtedy dodać program do Autostartu i zawsze podczas włączania komputera wyświetlacz LCD również będzie się uruchamiał. W opcjach dodatkowych umieszczone są przyciski do sterowania podświetleniem, buzzerem,  jak i odświeżenia wyświetlanych wartości. Można również ustawić czas co ile jest pobierana temperatura z czujnika i włączenie możliwości wprowadzenia swojego tekstu.
Temperatura również może być zapisywana do pliku csv  dzięki czemu można bardzo szybko umieścić dane w tabeli i zrobić wykres lub skorzystać z programu Temp Chart.
Wykorzystałem program do ATTINY2313 z strony Wyświetlacz LCD na RS-232 modyfikując go według potrzeb a do obsługi czujnika fragment kodu z tej strony Obsługa DS18x20 .

Obrazki przedstawiające aplikację i przykładowe ustawienia:Zdjęcia przedstawiające przykładowe treści na LCD:


Schematy i płytki:

Dla LCD z podświetleniem, GP3 i R6 opcja.


Dla LCD bez podświetlenia. D1 ,R6 i R8 opcja. K1 i K2 do własnego podświetlenia. W miejsce T3->BC556T1 lepiej zamontować na przewodzie, ponieważ podświetlony LCD się trochę grzeje i oddziaływuje na T1

Z czerwoną Soldermaską